ПРОФСПІЛКИ – ВЛАДІ: ТАКІ РЕКОРДИ НАМ НЕ ПОТРІБНІ

Значне падіння виробництва у 2020 р. призвело до суттєвого погіршення фінансового стану більшості підприємств країни, а також зростання зарплатних боргів. Станом на 1 грудня минулого року вони перевищили 4 мільярда гривень, що є найгіршим показником за останнє десятиріччя. З початку 2020-го зарплатні борги в Україні зросли на 25%.

Майже десяту частину загальнодержавного боргу складає заборгованість підприємств Дніпропетровщини ( на 1 грудня 2020 р. – 393,2 млн. грн.), збільшившись з початку року на 11%.

Стривожений цією ситуацією Спільний представницький орган профспілок домігся створення на рівні держави Міжвідомчої робочої групи з питань погашення заборгованості із заробітної плати.

«Профспілкова сторона, послідовно відстоюючи право працівників на захист від заборгованості по зарплаті, вже тривалий час ініціювала створення і початок роботи такої Міжвідомчої робочої групи», - зазначив 17 грудня 2020 р. на засіданні цієї робочої групи за участі керівників Мінекономіки, роботодавців та профспілок, голів облдержадміністрацій перший заступник голови СПО об’єднань профспілок, заступник голови ФПУ Олександр Шубін. Він наголосив на необхідності у цій критичній ситуації якомога частіше збирати засідання Міжвідомчої робочої групи і запропонував проводити їх секторально по групам підприємств із запрошенням на ці засідання керівників підприємств і голів первинних профспілкових організацій для того, щоб почути об’єктивну інформацію про ситуацію з боргами на конкретному підприємстві, напрацювати спільні дієві кроки по виведенню підприємства зі стану заборгованості. Він також запропонував доповнити протокол робочої групи дорученням керівникам підприємств – боржників із погодженням з первинними профспілковими організаціями розробити плани–графіки погашення заборгованості, проінформувавши про них трудові колективи, і подати їх до органів управління. Це дозволить органам управління контролювати ефективність роботи керівництва підприємств по виведенню їх з критичного стану.

Крім того, за повідомленням прес-центру ФПУ, було запропоновано активізувати розробку законопроєктів з метою унеможливлення накопичування заборгованості з виплати заробітної плати шляхом посилення економічної відповідальності і запровадження кримінальної відповідальності роботодавця за її зростання. На переконання профспілок, також потрібно оперативно і ефективно вирішити питання створення відповідної гарантійної установи для погашення боргів по зарплаті по підприємствах, які втратили платоспроможність і є банкрутами, відповідно до міжнародних норм і Конвенції МОП №173.

Про стан заборгованості з виплати заробітної плати на підприємствах державного сектору в окремих галузях економіки та в регіонах, а також про заходи щодо врегулювання цієї проблеми на засіданні проінформували заступники міністра енергетики, генерального директора Державного концерну «Укроборонпром», голови Фонду державного майна України, керівники Донецької, Дніпропетровської, Львівської ОДА, заступник Київського міського голови. Про заходи державного нагляду і контролю за додержанням законодавства про оплату праці проінформував заступник голови Держпраці України.

30 грудня Мінекономіки надіслало до СПО профспілок відповідь на його звернення щодо цієї гострої проблеми, яка – на фоні, зокрема, значного зростання з 2021 р. тарифів на житлово-комунальні послуги – викликає велику занепокоєність у трудящих та всього населення. Крім констатації вже згаданого вище факту проведення 17 грудня засідання Міжвідомчої комісії, міністерство особливу увагу звертає на обговорення під час заходу питання щодо посилення взаємодії центральних та місцевих органів виконавчої влади із Державною службою України з питань праці при здійсненні останньою заходів державного нагляду (контролю) за додержанням законодавства, особливо в частині своєчасності виплати заробітної плати та надані відповідні рекомендації, а також на підвищення оперативної співпраці органів Національної поліції та територіальних органів Держпраці щодо створення умов для ефективного виконання інспекторами праці своїх повноважень та реагування на подання щодо проведення досудових розслідувань випадків порушення законодавства про оплату праці. Повідомляється також, що за результатами засідання робочої групи було прийнято рішення про звернення до Кабінету Міністрів України з пропозицією надати доручення центральним та місцевим органам виконавчої влади, наглядовим радам суб’єктів господарювання державного сектору економіки відповідно до сфери компетенції здійснити аналіз стану та ключових причин заборгованості із заробітної плати, зокрема довготриваючої, в розрізі кожного державного підприємства-боржника, а також у місячний строк підготувати конкретні пропозиції щодо необхідних кадрових, організаційних, розпорядчих, законодавчих та інших рішень (дій), які сприятимуть погашенню боргів із зарплати, та сформувати з урахуванням цих пропозицій плани її ліквідації із визначенням відповідних заходів, строків їх виконання та відповідальних осіб (органів).

Також запропоновано доручити головам облдержадміністрацій та Київської міської держадміністрації активізувати роботу тимчасових комісій з питань погашення заборгованості із заробітної плати (грошового забезпечення) та забезпечити виконання пункту 2 доручення Прем’єр-міністра України від18.02.2020 № 6820/0/1-20 щодо легалізації трудових відносин та погашення заборгованості із виплати заробітної плати.

Відзначимо, що питання погашення зарплатних боргів постійно знаходиться на контролі президії Обласного обєднання профспілок. Через погіршення ситуації у цій сфері восени минулого року профспілки домоглися розгляду даної проблеми на засіданні обласної тристоронньої соціально-економічної ради. Саме за їх наполяганням 24 грудня минулого року відбулось засідання комісії з погашення зарплатних боргів на Дніпропетровщині. На ньому розглядалася ситуація з боргами на ДП Дніпропетровський облавтодор, у ПАТ «Дніпрометробуд», ТОВ «Український завод понад великогабаритних шин» та КП «Жилсервіс-15» Дніпровської міськради.

Профспілки вимагають від влади вжиття дієвих заходів зі стабілізації ситуації в економіці та соціальній сфері, повної ліквідації зарплатних боргів.

Прес-центр Облпрофобєднання.